Scurt istoric al parohiei

Istorie Decembrie 28, 2011

Ca toate ţinuturile româneşti şi cel al Timişeştilor este bogat în mărturii grăitoare ale existenţei dăinuirii strămoşilor noştri, însă originile localităţii se pierd în trecutul istoric.  Satul, aşezat la confluienţa râurilor Moldova şi Ozana, este atestat documentar printr-un hrisov emis la 7 ian 1407 de către cancelaria mitropolitului Iosif al Moldovei şi nominalizat în 1427 (6935) septembrie 14 de domnitorul Alexandru cel Bun cu numele de Temeşeşti şi dat ca metoc Mănăstirii Neamţ.

Biserica este din lemn şi a fost construită în  anul 1851 de către enoriaşi. Hramul principal al bisericii este “Duminica Tuturor Sfinţilor” iar cel de-al doilea “Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” ( 21 noiembrie). Amintim ca păstori pe preotul Dumitru Crăciun (1918-1980), preotul Gheorghe Ciocănel (1980-1984 ), preotul Ioan Răduc(1984-1992) în timpul căruia s-au făcut reparaţii capitale şi pictură –frescă de pictorul D.Irimescu, resfinţindu-se în anul 1989, iar din 1 martie 1992 preotul Petru Gavriloaia, care a proiectat şi construit  trapeza din curtea bisericii cu ajutorul enoriaşilor în anii 1997-1998, sala de mese fiind pictată în frescă de către pictorul Creta Aurel din Tg.Mureş şi sfinţită in data de 8 august 1998 de I.P.S. Daniel- mitropolitul Moldovei si Bucovinei, I.P.S. Petru de Bălţi- Republica Moldova, P.S. Casian al Galaţiului precum şi un numeros sobor de preoţi.

În 2005 s-a construit gardul din fier forjat, în 2006 s-a montat centrala termica iar în 2007 pavele pe trotuarele de acces, în 2008 s-a refăcut turla clopotnişei în 2009 s-a  reamenajat şi împrejmuit cu gard din fier cimitirul, în 2010 s- au facut 100 m gard din beton traforat pe două laterale a bisericii precum şi o anexa pentru lemne, toaletă modernă şi loc pentru gunoaie, temopane la biserica si casa socială, in 2011 s-a izolat şi tencuit biserica la exterior,s-a refăcut acoperişul pridvorului şi s+au montat uşi noi cu vitralii la intrare, toate cu ajutorul Primăriei şi Consiliului local Timişeşti precum şi din contribuţia credincioşilor.